

След първоначалните големи инвестиции в смарт грид инфраструктура, ютилити компаниите започват да пестят. По-нататъшните техни активности ще зависят от поведението на потребителите, твърди анализ на Института по електрическа ефективност (IEE).
Изграждането на смарт грид със съответната инфраструктура за измервания (AMI) и технологии за управление на енергията струва между 198 и 272 милиона долара, в зависимост от източника на енергия, регулациите и климата, показват изчисленията на IEE, направени на базата на четири прототипа на смарт грид с по 1 милион потребители на електроенергия.
Веднъж внедрена, услугата ще спести на ютилити доставчика между 77 и 208 милиона оперативни разходи в периода от 2011 до 2030 г. Повечето от тези спестявания идват от намаляване на разходите за измерване, автоматизирано откриване на прекъсвания в електроснабдяването и отдалечени комуникации.
Истинските спестявания, които превръщат смарт грид инвестицията в чиста печалба, ще настъпят когато потребителите използват инструментите на услугата, твърди анализът. Колкото повече потребители използват програмируеми комуникиращи термостати, домашни системи за управление на енергията и интерактивни дисплеи, за да регулират консумацията, толкова по-големи ще са спестяванията.

В зависимост от нивото на участие на потребителите, ютилити доставчикът може да спести допълнително 100-150 милиона долара в следващите две десетилетия и така да излезе на печалба от инвестицията си.
Макар да посочва, че и потребителите ще пестят, докладът не дава конкретни данни за икономиите от смарт грид, които ще постигнат индивидуалните клиенти на услугата за същия период.
Аз разбрах от статията,че до 2030 доставчика няма да си избие инвестицията!