
В Китай, най-големият замърсител в света, около 64 процента от хората се самоопределят като природозащитници. Този дял е два пъти по-голям в сравнение с процента на еколозите в Европа и Съединените щати. Данните са от нов доклад, базиран на проучване на холандската изследователска агенция Motivaction.

В Китай е налице нарастващ обществен гняв заради опасните нива на замърсяване в големите и малките градове. Затова там хората се чувстват еколози и имат по-голямо чувство за неотложността на действията, необходими за справяне с проблема. Обратно, на Запад финансовата криза е „нокаутирала“ екологичните политики и почти ги е изхвърлила от политическия дневен ред.
Motivaction е интервюирала повече от 48 000 потребители в 20 страни чрез онлайн проучвания. Изследването е установило, че китайските„зелени“ са склонни да бъдат социално консервативни, посветени на семейството си и традиционните азиатски ценности, кято има и про-бизнес групи, които вярват силно в ролята на технологиите за решаване на проблема.
За разлика от тях в Съединените щати и Европа се е развило „космополитно природозащитничество – движение, подкрепено често от либерални, високо образовани и политически активни групи.
В обобщението се казва, че мултинационалните компании трябва да разберат добре китайските еколози и как могат да канализират техният потенциал.
Китай, обвинявана за почти една трета от световните въглеродни емисии, е и най-големият инвеститор в света в областта на зелените технологии. Това може да й дадеконкурентно предимство в бъдеще. Страната продължава активно да прави инвестиции в сектора.
Напиши коментар