
Огромен брой изследователски екипи по света се опитват да изградят алтернативни източници на енергия за мобилните ни телефони и всякаква друга преносима електроника. Един възможен вариант е да си носим преносима вятърна турбина. Можем и да го включим към пейка за соларно зареждане. Но има и по-добри идеи.Учени от университета „Куин Мери“ в Лондон са създали прототипен панел, който позволява зареждане на мобилен телефон от разстояние чрез вибрациите на звуците от околната среда като например музика или разговор по време на вечеря.
Изследователите наричат устройството „наногенератор“. Това е плоска пластмасова плоча, която се напръсква като спрей и формира лист от миниатюрни „пръчици“ от цинков оксид. Те генерират електроенергия, когато бъдат смачкани или обтегнати – а това им се случва постоянно в присъствието на на ежедневия фонов шум.
Групата учени е надградила успеха на едно предишно изследване, което е установило, че слънчевите клетки стават по-ефективни, когато са изложени на акустични вибрации, особено високите пискливи тонове на поп музиката. Е, в настоящия случай не става дума за соларни компоненти, но се разчита на същия принцип – пиезоелектричното генериране на енергия.
Изследователският екип е работил в партньорство с Nokia и казва, че тези листове могат да се произвеждат евтино и да произвеждат електричество с напрежение 5 волта – същото като повечето зарядни устройства за телефони, които се включват в контакта.
Напиши коментар