
Зелените покриви постепенно променят архитектурата – там, където традиционно сградите „завършват“ с черно покритие от смолиста материя и „посипка“, днес расте зеленина и дори понякога не можем да определим къде свършва земята и къде започва покривът. Такъв е случаят с този кампус край Париж, проектирана от Jean-Philippe Pargade architecte. Най-драматичната му черта е озеленената зона, която всъщност представлява зелен покрив над лабораториите и общите части.
„Дизайнът е определен от така наречената „пейзажна вълна“ – вълнообразен покрив от бетонно покритие, гарнирано с огромна площ от насаждения“, пише Designboom. „“Сводестата структура използва техники, често срещани при изграждането на мостове,…. достъпният зелени покрив не само осигурява на кампуса с външни площи за отдих и почивка, но и затвърждава околните структури, обединявайки фи в едно цяло“.
Този пример дава на архитектите интересен повод за размисъл, имайки предвид, че първите зелени покриви в съвременната архитектура далеч не са така дсотъпни и сливащи се с околния ладшафт. Ето, че днес зеленият покрив в една съвременна сграда определя цялостния й облик и усещането за нея.
Напиши коментар