
Прекомерният риболов и незаконният риболов са само два от факторите, пряко свързани с разрушаването на водните екосистеми. Те на свой ред влияят на цялостния баланс на природните ресурси, тъй като рибите са храна на много не-водни организми.
За мащаба на проблема с незаконния риболов говори новината, че служители на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури са конфискували 28 бракониерски рибарски мрежи от язовир Мандра край Бургас. Проверката е направена през почивните дни съвместно с природозащитници.
Общата дължина на мрежите е 2 800 метра. В тях не е имало улов. Не са известни и собствениците на рибарските съоръжения. Затова за нарушението е съставен протокол срещу неизвестен извършител.
Събщението потвърждава, че незаконният риболов се случва не само в големите океани и морета, където хиляди кораби ловуват нелегално, но и в малките водни басейни, а справянето с него е действително трудно.
По информация от БТА
Напиши коментар