Водороден автомобил на български студенти е втори в Европа по енергийна ефективност

Отборът на Техническия университет – София зае почетното второ място сред 8 отбора, които се състезаваха в категорията автомобили „Градски тип“ с водородна горивна клетка на финалите на Shell Eco-marathon Европа 2015. Отборът измина забележителните 215 км/м3, като остави пред себе си единствено студентите от Политехническия университет в Нант, Франция, с резултат 373 км/м3. Така за трети път в своето дългогодишно успешно участие в Shell Eco-marathon ТУ-София утвърди мястото си сред най-добрите отбори на състезанието.

Sofia - On Track Photo 2 Sofia - On Track Photo

Всеки километър в повече, изминат с единица енергия, е плод на дълги часове упорит труд на момчетата от ТУ-София, подчерта Симеон Михов, пилот на отбора. Той разкри, че догодина тимът ще участва с автомобил с обновена концепция.

Автомобилът на Техническия университет – Варна зае шесто място в категорията “Градски тип“ автомобили на бензин с постижение от 105 км с литър гориво.

Двата екипа от България в категорията „Прототипи“ с електрическа батерия – на Русенския университет „Ангел Кънчев“ и на Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм „Н.Й. Вапцаров“ – гр. Чепеларе, заеха съответно 28-о и 31-о място в категорията, в която се класираха успешно общо 33 автомобила. Отборът от Русе измина 213 км за киловатчас – 21% повече в сравнение с 2014 г., а отборът от Чепеларе – 132 км за киловатчас или с 30% над постижението от миналата година.