
Българите все повече предпочитат LED лампите пред компактните флуоресцентни крушки. След като бизнесът започна да ги използва масово в административни, офис и търговски помещения, сега светодиодите навлизат усилено и при домакинствата.
„Хората се насочват към LED крушките, за да намалят разходите си за осветление в дългосрочен план. Светодиодите изразходват 10-12 пъти по-малко електроенергия в сравнение с т. нар. Енергоспестяващи (компактните флуоресцентни – б.р.) крушки”, коментираха от българската компания за енергоспестяващо и LED осветление REALUX.
Друга причина да се предпочитат LED лампите е все по-изгодната им цена. За последните 5 години тя е паднала с над 40%. В момента една светодиодна крушка с мощност 5W струва около 7 лв., а през 2010 г. е струвала около 12 лв.
LED лампите имат гарантиран живот от 30 000 часа, което е 3 пъти повече от компактните флуоресцентни лампи. Ефективността им също е по-голяма с около 10 пъти – могат да осветят цяла къща с енергията, която иначе е необходима за една стая. Инвестицията в този тип осветление се възвръща в рамките на 1-2 години.
При LED лампите електрическият ток се преобразува почти напълно в светлина – топлинните загуби са под 10%, за разлика от обикновената крушка, при която близо 90% от енергията е топлина.
Светодиодите не съдържат опасни елементи и могат напълно да се рециклират. Не излъчват вредни емисии (напр. ултравиолетови и инфрачервени лъчи), подчертаха експертите на RELAUX.
През 2015 г. LED продуктите заемат над 30% дял от глобалния пазар на осветление, който се оценява на над 82 милиарда долара, сочат данните на LEDinside. Европа заема най-голям дял от този пазар – 23%, следвана от Китай – 21% и САЩ – 19%.
Осветлението е около 20% от общата енергийна консумация, според доклад на McKinsey. Заради своята енергийна ефективност, използването на LED технологиите ще доведе до спад в енергийното потребление.
От McKinsey изчисляват, че ако до 2020 година Германия премине изцяло към новите технологии в осветлението, то това ще спести енергия, равна на капацитета на 3 ядрени реактора.
Значението на LED технологиите в съвременния свят се потвърждава и от Нобеловата награда за физика през 2014 г., която Шведската академия на науките връчи на трима японски учени за изобретяването на сините светодиоди.
Както при всеки един продукт от LED крушка до LED крушка има огромна разлика. Ако е безименна китайска имитация за по 2-3 лева е нормално.Ако е на някой от утвърдените или утвърждаващи се производители – Philips,GE,Osram,Cree и т.н. то просто е била дефектна и е трябвало да отидеш да ти я заменят с друга бройка.
От шест години се опитвам да ползвам, отначало неонови, а напоследък и LED лампи. Смея да заявя, че вече са им „хванали цаката“. Демек изгарят на четвъртия до шестия месец, или в краен случай на втората година. От два месеца съм със старите крушки отново.