
Скоростта, с която се изсичат дървета по света, се е забавила за трета поредна година през 2014 г. Въпреки това загубите на гори за годината възлизат на площ, двойно по-голяма от територията на Португалия. Това обяви изследователска група за околната среда.
Загубите са се ускорили в някои региони, които преди това са били наблюдавани, тъй като земята се „прочиства“ с цел отглеждането на каучук, соя или палми за палмово масло, според американския мозъчен тръст „Институт за световните ресурси“ (World Resources Institute – WRI).
Светът е загубил 18,8 милиона хектара дървесно покритие през 2014 г., което бележи спад спрямо загубените 20,64 милиона хектара през 2013 г. и 23,53 милиона хектара през 2012 г., според сателитните данни, получени от Университета на Мериленд и Google и публикувани от WRI.
Загубата на дървесна маса се е увеличила в Бразилия и Индонезия – дом на някои от най-големите тропически гори в света.
Зоната Амазония в Бразилия, най-голямата тропическа гора в света, страда от набезите на незаконната сеч и нахлуването на големи инфраструктурни проекти като строежи на пътища и язовири за водноелектрически централи. Правителството наскоро призова за нулева ставка на обезлесяването до 2030 г. Страната, която е основен производител соя, е загубила 2,3 милиона хектара дървесна покривка през 2014 г., каза WRI. Година по-рани загубата е била 1,9 милиона хектара.
Индонезия, дом на третата по големина тропическа гора в света, а също и най-големият производител на палмово масло в света, е загубила 1,5 милиона хектара дървесно покритие миналата година в сравнение с 1,1 милиона хектара през 2013 година.
Страните с най-голямо ускорение на загубата на дървесно покритие са Камбоджа, Сиера Леоне, Мадагаскар, Уругвай, Парагвай, Либерия, Гвинея, Гвинея-Бисау, Виетнам и Малайзия.
Напиши коментар