
Съединените щати ще подпишат споразумението от Париж за изменението на климата. Това ще стане тази година и независимо от решението на Върховния съд, който блокира екологичния екшън-план на президента Барак Обама. Новината обяви специалният комисар по климата САЩ Тод Стърн. Той посочи още, че приемникът на Обама, дори да е републиканец, е малко вероятно да се откаже от споразумението от Париж, тъй като това би имало отрицателни дипломатически последствия.
Този месец Върховният съд на САЩ замрази наредбите за ограничаване на емисиите на въглероден двуокис, главно от въглищни електроцентрали, с което предизвика спекулации в Съединените щати и други държави, че САЩ може да забави официалното подписване на споразумението от Париж.
Стърн заяви пред репортери в Брюксел, че е уверен, че планът за чиста енергия на Обама ще оцелее.
„Би било твърде прибързано, наистина много прибързано да приемем, че Планът за чиста енергия ще бъде отменен, но дори и да стане така, каквото и да стане, ние ще се придържаме към нашето решение да подпишем“, заяви Стърн. „Ще продължим и ще подпишем споразумението тази година“.
Запитан дали има опасност приемникът на Обама, ако е републиканец, да отхвърли Споразумението от Париж, Стърн заяви, че ситуацията се различава от времето, когато републиканският президент Джордж У. Буш отхвърли Протокола от Киото. Администрацията на президента Бил Клинтън договори и подписа Протокола от Киото от 1997 г. – който, за разлика от Парижкия договор, не обхвана големите замърсители като Китай и Индия – но така и не бе внесен в Сената за ратифициране.
Стърн заяви, че споразумението от Киото е било относително опорочен документ и, въпреки това, президентът Буш е подходил много дипломатично.
„Париж обаче се разглежда като знаково споразумение, голямо постижение, една трудно извоювана сделка, която – ако САЩ се обърне и каже, че ще се оттегли – неизбежно ще бъде дипломатическо очерняне на страната – нещо, което президент от която и да е партия не би пожелала да направи.“
Текст: Greentech.bg, CC BY-NC-ND 2.5 BG (Признание-Некомерсиално-Без производни 2.5 България)
Напиши коментар