
Изменението на климата изтласква рибите към Северния и Южния полюс на планетата. Това лишава традиционно по-бедните страни – тези близо до екватора – от жизненоважни природни ресурси, съобщиха американски биолози в проучване, публикувано в сряда.
Някои ключови видове риба мигрират далеч от умерените зони и към полюсите, тъй като глобалните температури се повишат, според изследователски екип от университета Рутгерс, Принстънския университет, Йейлския университет и Държавния университет в Аризона.
Моделите на миграцията на рибите, които са критичен източник на храна за милиони хора, вероятно ще изострят неравенството между бедни и богати по света, смятат изследователите. Налице е ясно изразена тенденция най-богатите региони в света да са разположени в по-хладните райони, близо до полюсите.
„Важни природни ресурси като рибните запаси се променят заради изменението на климата. Променя се и това кой има достъп до тях“, казва Малин Пински, един от авторите на проучването и морски биолог, в изявление.
Изследването, публикувано в сряда в списание „Nature Climate Change“, е използвало данни за тенденциите при рибните миграции наред с матемаматематическа формула, която проследява движението на природните ресурси и промените в богатството.
Текст: Greentech.bg, CC BY-NC-ND 2.5 BG (Признание-Некомерсиално-Без производни 2.5 България)
Мамкаму. Края наближава.