
Глобалното морско равнище може да се покачи почти два пъти повече от прогнозираното досега, според ново проучване, публикувано в четвъртък. Според него, ниско разположените крайбрежни градове са изправени пред изчезване до края на века.
Морското равнище може да се покачи с 0,9 м във времето до 2100 г. Само заради топенето на антарктическия лед. Това следва да се „добави“ към вече прогнозираните 90 см покачване, се казва в изследването на двама американски изследователи, което бе публикувано в научното списание Nature.
Същото това топене на антарктическия лед може да добави близо 15 метра към морското равнище до 2500 г.
По-раншната, общоприета прогноза беше направена от Междуправителствената експертна група на ООН по изменението на климата през 2013 г. Оценката беше, че нивото на световния океан ще се вдигне с повече от 90 см. до 2100 г.
Новата оценка може да „се окаже проклятие за много от ниско разположените крайбрежни градове“, заяви съавторът на проучването Робърт Де конто, професор по геонауки в Университета на Масачузетс. Бостън например ще стане свидетел на покачване на морското равнище с повече от 1.5 метра до края на века, каза той.
Други градове, разположени по ниските крайбрежни зони и изложени на опасност от покачването на морското равнище, са Лондон, Ню Йорк, Шанхай, Хонг Конг, Сидни, Венеция.
Въпреки, че прогнозните ситуации са „най-лошият възможен сценарий“, те „трябва да се разглеждат съвсем сериозно“, предупреждават учените.
Напиши коментар