
Дъждовната барака от Ротердам – един сглобяем павилион – събира дъждовната вода игриво и необикновено, за да разкаже за иновативните начини, по които градовете могат да се възползват от влажното време. Проектиран от ротердамското студио DoepelStrijkers, павилионът демонстрира някои техники, които самият град Ротердам използва в собственото си управление на водите. Павилионът, който улавя дъжда в Единбург, бе изграден по повод изложението Pop-Up Cities Expo. Неговите принципи обаче могат да се използват във всеки град, за да се помогне за справянето с проблемите с водите, породени от изменението на климата.
Павилионът се състои от 2400 “рециклирани PVC водоотвеждащи тръби”. От външната страна на структурата, подобна на навес, растения покриват половината от тръбите. Другата половина са затворени отвътре с капачки. Така дъждовната вода, събрана вътре, бавно капе през дупки в капачките и запълва едно езерце вътре в павилиона. Посетителите на павилиона могат да прескочат езерото с помощта на бетонни стъпала.
Използването на рециклирани тръби е позволило на дизайнерите да спестят пари и да наемат “хора с лоша перспектива за работа“ за изграждането на павилиона.
Според DoepelStrijkers, “Ротердам е известен със своите новаторски концепции, свързани с изменението на климата, адаптацията към тях и смекчаването на последиците. Развитието на градската среда при реализирането на максимални социални и екологични ползи е станало част от устойчивия подход за развитието на града през последното десетилетие … Павилионът илюстрира игриво как един град може да се справя и възползва от последиците от изменението на климата. “
Снимки: Peter van der Wal/DoepelStrijkers
Напиши коментар