
Селскостопанският сектор на много места по света страда от различни проблеми, един от които са природните бедствия. Те са коствали 14,4 милиарда долара загуби в периода между 1994 г. и 2010 г., според Динеш Рам – авторът на тази идея за плаващи бамбукови куполи като алтернатива на уязвимото земеделие. Неговата идея „Hope Waters Dome” има за цел да осигури решение на два проблема едновременно: покачващото се морско равнище и и недостигът на храна в районите със затруднен достъп до вода. Куполите могат да се построят от лесно достъпен местен материал – бамбук.
Бамбуковите полусфери са проектирани за изпълнението на няколко цели едновременно. Те могат да са място за отглеждане на зеленчуци и пространство за срещи между хората.
Проектът може да включва и своеобразна форма на рециклиране: бамбуковите сфери могат да се изградят върху плаващи платформи, изработени от празни пластмасови бутилки.
Горните етажи са проектирани да работят като “центрове за градско земеделие“. Те могат да имат и образователка функция. Там храната ще може да се отглежда без риск от наводнение заради покачващото се морско равнище.
Като образец за устойчиво развитие, подобна конструкция би била сглобяема, според Рам. „Разходите за изграждането й са приблизително наполовина в сравнение с традиционна сграда с подобни размери,” добавя той.
Макар да е само концепция засега, тази система може да се окаже полезна в бъдеще, като се има предвид, че ни очава 1-2 метра повишение на морското равнище през следващите няколко десетилетия.
Напиши коментар