
Над 50 изследователи от 30 държави ще заминат на пътешествие из Антарктика, за да изследват промените на планетата през „регистрите“ на ледовете нажния полюс. Тяхната задача ще е да измерят и изучат замърсяването на планетата и признаците на изменението на климата из целия леден континент. Екипът ще тръгне от Кейптаун на руския изследователски кораб Академик Трешников на 20 декември 2016. Планираното завръщане е на 18 март следващата година. Екипът от учени включва специалисти от най-различни дисциплини, включително океанография, биология, климатология.
Пътуването е дълго и в тежки условия, но ще помогне на учените да разберат по-добре ефекта на дейността на човечеството върху Южния океан. Групата ще изучава не само основната ледена маса на вечно бялата „земя“, но и ще се опита да проучи всички големи острови в околността. Макар че през последните години има относително добър обем от изследвания за Арктика и промените, настъпващи из полярните шапки на планетата, процесите в областта на Южния полюс засега остават недобре разбрани.
Въпреки, че проектът е започнал с над 90 предложения за потенциални изследователски идеи, в крайна сметка само 22 от тях са приети. Одобрените проекти включват измерване на ефекта от пластмасовото замърсяване върху хранителната верига и измерване на ролята на фитопланктона в регулирането на климата.
Организацията, инициирала експедицията, е новосформираната група Швейцарски полярен институт – съвместно предприятие на няколко швейцарски изследователски и образователни институции. То има за цел да “засили международните отношения и сътрудничество между отделните страни, както и да се предизвика интереса на едно ново поколение от млади учени към полярните изследвания”.
Напиши коментар