
Соларен покрив ще генерира енергия за ферма за кози в село Устина край Пловдив. Системата с мощност 163,90 kWp заработи преди броени дни.
Фотоволтаичната централа захранва първата в България ферма за кози от южноафриканската порода Боер. Изграждането на PV системата е съфинансирано по „Програма за развитие на селските райони“.
Соларната инсталация е изградена от 596 броя 275Wp поликристални фотоволтаични модули, произведени по PERC (Passivated Emitter Rear Contact) технология. Тя позволява достигането на по-висока ефективност в сравнение с традиционните фотоволтаични клетки.
При конвенционалната соларна клетка долната част е покрита с алуминиев метализиран слой, който прави контакт с цялата повърхност на клетката. При PERC технологията гърбът на клетката първо се покрива със специален диелектричен пласт, който има малки отвори, прорязани с лазер. Алуминиевият метализиран пласт се прилага след това върху диелектричния слой. Той има контакт със силициевата полдложка само чрез малките, микроскопични дупки.
PERC клетките тепърва набират популярност, но прогнозите на анализаторите са, че производството им през 2017 г. ще надхвърли 15GW (по данни на Solar Media, PV Manufacturing & Technology Quarterly Repoet, юни 2016).
Модулите ърху покрива на фермата за кози Боер в село Устина са разположени с изложение изток – запад, защото този тип разположение дава по-равен профил на производство през деня и съответно е по-подходящ за собствено потребление, обяснява Слав Ландов, управител на Filkab Solar – фирмата, изградила соларния покрив.
За преобразуването на добитата електроенергия се грижат шест мрежови соларни инвертори, казват създателите й. Носещата конструкция е изработена изцяло от алуминий и неръждаема стомана.
Тъй като централата не е оборудвана с акумулаторен блок за съхранение на излишната енергия, вътрешната организация на дейността ще се съобрази с профила на производство на електроенергия. Например – най-големите консуматори (основно няколко водни помпи с мощност над 50 kW) ще бъдат пускани през светлата част на денонощието, казва Ландов.
С инсталирането на системата собственикът очаква да постигне намаляване на разходите за електроенергия, доставяна през мрежата. Очаква се инсталцията да му даде и по-добра предвидимост на разходите и известна степен на независимост от покачващите се цени на конвенционалните източници на енергия.
Срокът за възвръщане на инвестицията в подобна система зависи от много фактори – най-вече от правилното оразмеряване на системата спрямо енергийното потребление на обекта и от цената на електроенергията от мрежата, спрямо която се изчислява размерът на спестяванията, обяснява Ландов. „При добре оразмерена система, финансирана със собствени средства, времето за възвръщане на инвестицията е около 7 години“. В конкретния случай целият обект се финансира частично по ПРСР, което допълнително намалява срока за възвръщане на инвестицията.
Снимки: Filkab Solar
Напиши коментар