
Две момичета с инженерно образование от Ислямския университет в Газа преобърнаха всички стереотипи с проекта си за създаването на тухлени блокчета от развалините от войната. Те са на път да „мащабират“ идеята си до степен на пълноценно масово производство.
Преодоляването на израелската блокада прави вноса на строителни материали труден, сложен, скъп и много времеемък процес. Маджид Машхарави и Раван Абдалахт обаче са намерили начин за справяне с пречките, като са създали технология за създаване на „рециклирани“ тухли. Тяхната цел е да помогнат на жителите на Газа да възстановят домовете си след три войни в продължение на 10 години, които превърнаха множество домове в руини.
Двете момичета се заинтересували от материалознание по време на университетското си следване, но не бии съгласни да се занимават с материали, които вече са разработени. Вместо това Маджид и Раван решили да създадат „свои собствени строителни блокове“ с помощта на местни материали. Така те сметнали, че могат да създадат евтини, но трайни строителни тухли.
И не случайно – търсенето на тухли в Газа се е повишило до 40 000 тухли на ден в последно време. През март 2015 г. UNRWA съобщи, че „… 9061 къщи на палестински бежанци се считат за напълно унищожени, 5066 са пострадали тежко, 4085 имат големи повереди, а 120 333 къщи имат незначителни щети“. До този момент агенцията е получила финансиране за реконструирането на едва 200 от съсипаните 9061 къщи. Блокадата прави реконструкцията прекомерно трудно начинание.
Израел твърди, че блокадата е необходима, за да потисне Хамас – ислямистката екстремистка група, която управлява Ивицата Газа от 2007 г. Чрез документиране на всяка трошичка цимент, който влиза и излиза от Газа, чрез GPS координати до планираните строителни обекти, израелските отбранителни сили се опитват да попречат на Хамас да изгражда нови тунели за контрабанда на оръжие. Това обаче е „колективно наказание в нарушение на международното хуманитарно право“.
Маджид и Раван сметнали, че трябва да има начин за справяне с вторичния продукт от изгарянето на въглища в района, който води до генерирането на 10 тона въглища пепел в Газа всяка седмица – пепел, която се изхвърля и замърсява и без друго не богатите подпочвените води. В продължение на месеци двете момичета проучвали как могат да бъдат използвани въглищна пепел и бетонни отломки за аправата на леки тухли. Техните експериментални тухли били подлагани на тестове за натоварване, които много пъти завършили с провал.
„Всеки път, когато се проваляхме, си напомнях, че за да постигнем успех трябва да преодолеем тези пречки и да изтрием думата „провал“ от речника си“, казав Маджид.
След повече от шест месеца работа двете момичета най-накрая открили правилната формула. „Когато за първи път се получи минималната необходимата якост на стандартните строителни блокове, щях да припадна от щастие, защото се приближихме с една стъпка по-близо до моята мечта и цел в този живот – да оставя отпечатък и да направя света по-добро място за живеене, започвайки с развитието на моята родина – Газа“.
Сега GreenCake търси средства чрез проект за обществено финансиране, за да може да се увеличи производството на леките тухли, които спасяват и околната среда в Газа, и животите на хората, останали без домове.
Напиши коментар