
София ще добавя към въздуха си по още 13 тона фини прахови частици всяка година, след като бъде изградена инсталацията за изгаряне на отпадъци в ТЕЦ-София. Изгарянето на отпадъците ще внесе допълнително и други замърсители на въздуха като например тежки метали. Какво точно ще вдишват софиянци след старта на инсталацията – кадмий, олово, живак, азотни оксиди, както и изключително токсичните диоксини и фурани.
Инсталацията ще се намира в център на София, зад Централна ЖП гара – в квартала, станал известен като „ТЕЦ-София“. Проектът ще струва 260 милиона лева. Той ще се реализира с европейско финансиране по оперативна програма „Околна среда“ за изграждането на инсталацията.
Проектът ще влоши и без друго опасното състояние на въздуха в София, предупредиха от екологично сдружение „За Земята“.
В София замърсяването на въздуха, особено с фини прахови частици, често надминава допустимите прагове. През зимния сезон превишенията са ежедневие. Стойностите на измервантие в града ФПЧ достигат 400-450 µg/m3 при предолно допустима стойност 50 µg/m3 (измервания в реално време). Поради опасните концептрации на замърсители във въздуха – и в София, и в други градове – страната наскоро се озова на второ ямсто в света оп смъртност заради мръсен въздух.
Не бива да се подценява и фактът, че измервателните станции, които докладват за вредоносния състав на въздуха, всъщност изобщо не измерват най-опасния от всички замърсители – фините прахови частици с диматър 2,5 микрона, предупредиха наскоро от „Спаси София“ и фондация „Зеленика“.
Като причинители на въздушното замърсяване в столицата се сочат както автомобилният трафик в града, така и отоплението на печки с твърдо гориво.
Наред с това поддръжката и подмяната на филтрите за пречистване на газовете в бъдещата инсталация за горене на отпадъци ще се плаща от столичани чрез такса „битови отпадъци“. Изчисленията на „За Земята“ сочат, че функционирането на завода коства средно 100-130 лева на жител на града.
Освен емисиите от самата инсталация за изгаряне на отпадъци в ТЕЦ-София, проектът ще създаде допълнителен трафик на тежкотоварни камиони в центъра – за превоз на RDF горивото от завода за отпадъци в местността „Садината“, както и за извозването на над 46 хиляди тона годишно шлака и опасни пепели, оставащи след изгарянето.
Въздействието върху жителите на град София вследствие на замърсяването на въздуха, причинено от този трафик, заедно с емисиите от изгарянето на горивото от отпадъци, не е оценено обективно в Доклада по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС), изготвен във връзка с проекта за изграждане на инсталацията, предупреждават от „За Земята“. Така е, защото липсва кумулативна оценка на натрупването на замръсители.
„Например, не е взето предвид как вече мръсният въздух, който наблюдаваме през последните няколко седмици в София, заедно с допълнителните емисии от инсталацията за изгаряне, ще влияят върху здравето на столичани“, казва Евгения Ташева от Екологично сдружение „За Земята“. В доклада липсва оценка на рисковете за здравето на живущите не само в най-близко разположените до инсталацията квартали, но и в рамките на целия град, а се оценява единствено рискът за около 600 души, работещи на площадката на ТЕЦ София.
Без ефективни протести няма да има ефект. Ще страдаме най-много ние, които живеем в центъра и най-вече нашите деца
Естествено!
Къде къде по-добре е да плащаме по не знам колко милиона на Златна Панега да го изгарят тва РДФ при тях и да тровят селата наоколо