
Повишаването на морското равнище представлява опасност за много от голеите крайбрежни градове. Изграждането на бариери за опазване на тези гъсто населени центрове от океана ще бъде част от решението, макар и временно.
Морските стени и бариери, построени от римляните, са издържали 1500 години – много по-дълго от всичко, направено със съвременния бетон. Група учени били любопитна какво прави римския бетон толкова издръжлив. Вместо да се разпадне, когато е в контакт с морската вода, римският бетон всъщност става все по-здрав с течение на времето.
След значителни изследвания учените сега смятат, че са открили тайната. Римляните са използвали смес от вулканична пепел, вар, морска вода и вулканична скала, за да направят своите бетонни кейове, вълноломи и пристанища. Изследователите смятат, че морската вода реагира с вулканичния материал, образувайки нови минерали, които подсилват бетона с течение на времето.
Римляните са работили дълго и са постигнали огромен напредък, казва Мари Джаксън, геолог от Университета в Юта и един от авторите на изследването. „В бетона намерих изобилие от тоберморит, който нараства в цялата тъкан на бетона, често свързан с филипсит“, пише тя. С течение на времето тези два минерала кристализират вътре в бетона, правейки го по-здрав и предотвратявайки появата на пукнатини.
Тя отбелязва, че римляните са били съвсем наясно със свойствата на бетона, който са правили. В документи от римско време учените са намерили песни за това как римският бетон е „непроницаем за вълните и всеки ден по-силен“. Сега това звучи като реклама от 21 век.
По отношение на потенциала за нови версии на римския бетон Джаксън казва така: „Има много приложения, но е необходима допълнителна работа за създаването на тези смеси. Започнахме, но е нужна много фина настройка. Предизвикателството е да се разработят методи, които използват обикновени вулканични продукти и всъщност точно това правим ние в момента“.
В допълнение към своята здравина и издръжливост римският бетон има и друго предимство – той не влияе на климата, както е със съвременния цимент. Този материал, който е съвременният избор за бетонни конструкции, е виновен за 5% от годишните въглеродни емисии в световен мащаб.
Напиши коментар