
Проектът за стандартизация на въглищата за битова употреба може да доведе до реални резултати преди началото на следващия отолителен сезон. Това стана ясно от изказването на министъра на околната среда и водите Нено Димов на конференция за чистотата на въздуха, организирана от МОСВ в петъчния ден.
Проектът за стандартизацията на твърдите горива за битови потребители бе официално оповестен от бившия министър на околната среда Ивелина Василева, а през декември 2016 бе сформирана и работна група, която да изготви стандартите. Те трябваше да са готови за новия отоплителен сезон 2017/2018. Защо обаче проектът бе забавен – Димов не посочи.
Очаква се стандартът за въглища за битова употреба да въведе норми за допустимото съдържание на сяра и пепел. Според експерти на МОСВ, по всяка вероятност регламентът ще заимства полския опит. Това ознзчава, че навярно ще бъдат заложени прагове от 1% за съдържанието на сяра и 12% за съдържанието на пепел във въгищата. На подони критерии отговарят кафявите и черните въглища.
Българските въглища в голямата си част не отговарят на подобни норми, смятат специалисти. Това означава, че горвата ще се внасят от чужбина – както и досега – предимно т. нар. донбаски въглища.
Заедно с новия стандарт ще бъдат подготвени и нормативни промени, които да сведат новата регулация в практиката. Тези промени ще предвиждат и санкции за неспазване на заложените стандарти. Очаква се целият нормативен пакет да е готов докъм средата на 2018 година.
Другият често срещан вид твърдо гориво за битово отопление – дървата- няма да бъдат регулирани. Министерството обае ще търси начин да насърчи потребителите да не горят прясно нарязани, сурови дърва, а да ползват такива, които са добре изсушени. Те отделят значително по-малко твърди частици.
Напиши коментар