
Столична община има намерение да изтегли заем в размер на 67 милиона евро, за да изгради в центъра на града инсталация, в която ще гори боклука на столичани. На 28 февруари 2018 ще се проведе обществено обсъждане по тази тема. В своя сайт общината е обявила, че кани местната общност на обсъждане на „намерение за поемане на общински дългосрочен дълг, свързан с изпълнението на проект „Изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF отпадък“. Проектът е заложен за финансиране от Приоритетна ос 2 „Подобряване и развитие на инфраструктурата за третиране на отпадъци“ на Оперативна програма „Околна среда 2014 – 2020 г.“ чрез Европейския фонд за регионално развитие.
По 180 000 тона боклук ще се изгарят годишно в центъра на града, ако проектът бъде реализиран. Благодарение на системата София ще се сдобие с още 13 тона фини прахови частици във въздуха си всяка година. Жителите на града ще дишат още кадмий, олово, живак, азотни оксиди, както и изключително токсичните диоксини и фурани.
Всичко това се случва, въпреки че в началото на 2017 година Европейската комисия осъди България за мръсния въздух, въпреки огромния проблем със смога в столицата и на фона на напомнянето в края на януари от страна на ЕС, че вече имаме присъда заради лошото качество на въздуха. В началото на януари стана ясно, че ЕК готви крути мерки срещу страните-членки, нарушили правилата на ЕС за атмосферните замърсители. По време на среща с еко-министри от блока еврокомисарят по околната среда Карменю Велла заяви, че търпението му по този въпрос „изтънява“.
Според Световната здравна организация, замърсяването на въздуха убива над 500 000 европейци годишно.
намирисва силно на … комисионни!
ако беше за екология и по-чиста столица има измислени и прилагани достатъчно начини за стимулиране на: НЕизползване на множество опаковки, разделно събиране и предаване на отпадъци, изхвърляне на по-малко боклук.
Има достатъчно държави, които рециклират до 90% от буклука си, и от които да се поучим!
DRF съдържа пластмаси. Ако някой си мисли, че е добра идея да се гори тая гадост в София да прочете малко за така наречените „диоксини“. Също ми е интересно и какво ще правят със пепелта от горенето. Тя също е много токсична и трябва да се депонира по специален начин (за пример, Германците я депонират в хранилища за ядрени отпадъци 🙂 )
Tвърдото гориво, получено от отпадъци, познато още като модифицирано гориво или RDF (Refuse Derived Fuel), се получава чрез раздробяване и дехидратиране на твърди битови отпадъци (ТБО) чрез специална технология за преобразуване. RDF се произвежда основно от горими фракции като пластмаси и биоразградими отпадъци.
Имам приятел който се занимава с точно този проблем на държавно ниво и лично ми е споделял че горенето не е добра опция.Първо защото заводите не улавят всички химикали.Второ защото държавата вместо да стимулира рециклирането,което е правилно,тя построи завод за 200 мил,който разделя само 5% от отпадъка,другото се изгаря.Това ли е идеята!? Да потребяваме и да горим!
RDF горивото е разрешено за горене от ЕС. Статията е подвеждаща – няма да се гори боклук а RDF което не е същото…