
Учени са заснели акули, които изминават над 750 километра по “магистрала” през Тихия океан, която се простира между островите Галапагос и Кокос. Причината за снимките? Докато двата острова са защитени зони за опазване на рибите, самото трасе на акулите не е – а учените искат да я превърнат в защитена коридор на дивата природа.
Фондацията “Пасифико” от Коста Рика, съвместно с четири фонда за опазване на околната среда, е организирала експедиция за видеозаписа на акулската магистрала. Президентът Зденка Пискулич коментира, че е трудно хората да се заинтересуват от подобен коридор в океана, но “най-накрая има визуално доказателство, че е налице огромно [биологично] изобилие в тази област, която трябва да бъде защитена – че наистина има магистрала”.
Учените са използвали камери тип GoPro, рибна стръв и метални рамки, за да създадат така наречените “отдалечени подводни видео системи със стръв”. Те били влачени зад изследователска лодка в продължение на почти две седмици. “Ние документирахме над 16 вида акули и риби, също морски костенурки и делфини,” коментира морският биолог Марио Еспиноса. “Наистина е изненадващо да се види, че има толкова много животни”. Акулите – включително акула-чук, вършачка и копринена акула – се оказали доминиращото морско животно.
Лий Крокет от Фонда за опазване на акулите коментира, че извън защитените територии акулите са изложени на риск да бъдат уловени по дългите риболовни трасета в открито море. Някои видове акули като акулата-чук са застрашени; други намаляват опасно бързо. Защитата на тази акулска магистрала в океана би била “следващата стъпка в опазването” на вида.
Напиши коментар