
Нова пластмаса, направена от растителни протеини, може да замени пластмасите за еднократна употреба, произведени от изкопаеми горива. Изследване, публикувано в Nature Communications, описва как учени от Университета в Кеймбридж са измислили как да превърнат растителния протеин в естествен, устойчив, а и мащабируем полимерен филм.
Xampla – млада фирма, създадена от Университета в Кеймбридж – е направила новия материал от растителен протеин, който е страничен продукт от селското стопанство. Растителният полимерен филм не оставя никакви замърсители след себе си. Той се разгражда по изцяло естествен път. За разлика от биополимерите, които обикновено се използват в конвенционалната пластмаса, новият материал не изисква „омрежване“ – процес, който може да доведе до наличието на токсични замърсители. Новият механизъм използва само вода, оцетна киселина, топлина и ултразвук, за да трансформира растителните протеини в този полезен полимер.
Наскоро публикуваната статия съдържа данни за 10-годишни изследвания на тази революционна растителна пластмаса. Изследователите казват, че са вдъхновени от… паяжините. Въпреки че са по-здрави от стоманата като способност за носене на тегло, мрежите на паяците имат слаби молекулярни връзки и лесно се разграждат. Изследванията на учените са се фокусирали върху разбирането и имитирането на този феномен.
„Едно от ключовите постижения е, че можем да доставяме този продукт в голям мащаб и той може да замести пластмасата в много специфични приложения“, каза ръководителят на изследването Туомас Ноулс. „Доказахме, че е възможно да решим проблема с пластмасите за еднократна употреба.“ Приложенията, които екипът на Xampla смята за удани за материала, включват микрокапсули, торбички, сашета и гъвкави филми за опаковане.
„Удивително е да осъзнаеш, че откритието, което правиш в лаборатория, може да окаже голямо влияние върху решаването на глобален проблем“, каза Марк Родригес Гарсия, ръководител на научните изследвания на Xampla и съавтор на статията. „Ето защо по същество правим това – ние наистина обичаме науката, но също така искаме да направим нещо значимо за решаването на огромния проблем с пластмасовите отпадъци.“
Снимки: Xampla
Напиши коментар